חיפוש

מהו טיפול בפסיכותרפיה גופנית?

עודכן: 6 בפבר׳ 2020

קצת היסטוריה

הפסיכותרפיה הגופנית הינה גישה טיפולית רגשית, שמקורה בגישה הפסיכואנליטית. אבי הפסיכותרפיה הגופנית ווילהלם רייך, היה תלמידו ושותפו של פרויד. כאשר עבד עם פרויד, רייך שם לב כי בזמן הטיפולים גופם של המטופלים מגיבים במקביל ובהתאם להתרחשויות הרגשיות והאנליטיות שמתרחשות. לכן רייך המשיך להתעמק בקשרים הללו שבין הגוף לנפש. ֿמאז ימי רייך, הפסיכותרפיה הגופנית נחלקה למספר גישות שונות באירופה ובצפון אמריקה בהם הביוסינתזה, ביואנרגיה והביודינאמית. אך מה שמאחד את כל הגישות הללו היא ההתייחסות לגוף כאל היבט בלתי נפרד במכלול של נפש האדם. הגישה רואה כי ישנו קשר ישיר בין חוויות ותחושות גופניות לבין מה שעובר על הנפש שלנו.


אז מה זה אומר בפועל לגבי טיפול בפסיכותרפיה גופנית?

הפסיכותרפיה הגופנית משתמשת במיומנות של תשומת לב לגוף שלנו בכל רגע נתון וזאת כדי להעמיק את המודעות שלנו לעצמנו ולגוף שלנו. עצם הפניית תשומת הלב לגוף שלנו מייצר חיבור בין הגוף לנפש, בין רגשות תחושות ומחשבות.


מה זה אומר תשומת לב לגוף?

זה כמו לראות מה קורה לי בגוף כשאני מדבר על נושא שהוא רגיש לי, האם אני סוגר את הידיים? האם אני משלב רגליים? האם יש תחושה של לחץ? תחושה נעימה? איפה אני מרגיש לחץ? באיזור הבטן? בית החזה? האם אויר נכנס יותר עמוק או האם דווקא הנשימה נעצרת? זוהי דוגמא קטנה למה שניתן לשים לב אליו בגוף. כל תחושה היא ייחודית לכל אדם אך עם זאת ישנם נושאים ותחושות שהם אוניברסליים כמו תחושת לחץ בחזה, בטן מתהפכת, לחץ באזור העיניים הלסתות ועוד. יכול להיות שלא נשים לב אל התחושות הללו עד שלא נשאל את עצמנו ״מה קורה לנו בגוף עכשיו?״.


מטרת הטיפול

המטרה היא ליצור מערכת יחסים בין התחושותה הגופניות לבין עצמנו. פעמים רבות אני מתארת את התחושה הגופנית כמו ילד קטן ש״מציק״ לנו, הוא בדרך כלל ״יציק״ כשיש לו רצון או צורך שאינו מסופקו, אולי הוא רוצה שישחקו איתו, אולי הוא רעב, אולי הוא עייף, אולי הוא רוצה שיתפלאו ממנו. גם מאחורי התחושה הגופנית ישנו רגש רצון או צורך שאנו מתעלמים ממנו או שאנו עוד לא מבינים אותו. אם נתעלם הוא כנראה ימשיך לצוץ ולהציק לנו במקומות שונים בגוף או בצורה של לחץ כאב, חרדות סטרס וכו׳ אך אם ניתן לו מקום, נחקור מתוך סקרנות, ו״נשחק״ איתו, נוכל להבין מה עומד מאחורי התחושה.

פיתוח יכולת הפניית תשומת הלב את גופנו ותחושותיו

דרך פיתוח היכולת הזו של הפניית תשומת הלב אל גופנו ותחושותיו אנו מעלים את הסיכויים לשחרר קיבעונות נפשיים וגופניים, מצבי לחץ וחרדה ותסמיני דחק פוסט טראומטי. תשומת הלב הזו לגוף לתחושותיו ב״כאן ועכשיו״ נותן לנו שפה נוספת לייצר שינוי וריפוי לצד השפה הקוגניטיבית.


בעצם, תשומת לב זו עוזרת לנו להבין את מערכת היחסים שלנו עם הגוף שלנו. בכל מטרה טיפולית, לא משנה אם זה טיפול בטראומה, חרדה, דיכאון או קושי באינטימיות, חלק מרכזי מהריפוי יהיה להביא את מערכת היחסים עם הגוף אל תוך התהליך הטיפולי, זהו כלי מרכזי וחשוב להיעזר בו כדי להבין טוב יותר את עצמנו ואת מערכות היחסים עם האנשים הסובבים אותנו.


כלים טיפוליים

כדי להעמיק את תשומת לב לתחושות הגוף

ישנם כלים טיפוליים נוספים חוץ משיחה בהם אנו משתמשים. בהם מגע, עבודה על נשימה, מדיטציה, מיינדפולנס, תנועה, דמיון מודרך, פוקוסינג ועוד.

איך נראה טיפול בפסיכותרפיה גופנית?

כל אדם הוא יחיד ומיוחד, ואין דרך אחת לטפל בכולם, לכן כל מפגש טיפולי יכול להיראות אחרת. יכול להיות מפגש שכולו שיחה או מפגש שכולו מגע ונשימה. השוני בין המפגשים תלוי במצב המטופל, במה שהוא מרגיש איתו בנוח ומה שהמטפל מרגיש שיהיה הכי אפקטיבי ומדויק לאותו הרגע.


#טיפול #פסיכותרפיהגופנית #גופנפש #מיינדפולנס

10 צפיות0 תגובות