חיפוש

באיזו גישה טיפולית כדאי לבחור ומה גורם לטיפול להצליח?

עודכן: 18 בפבר׳ 2020

ישנם מאות סוגים של גישות טיפוליות החל מהגישה הקוגנטיבית התנהגותית, האדלריאנית, ביופידבק, פסיכותרפיה גופנית הוליסטית, טיפולי באומנות, ניתוח חלומות וכו, אז איך תדעו איזו שיטה הכי טובה ויעילה לכם? מסתבר שזה לא כל כך משנה.


ב-2001 נערך מחקר סקירה של אלפי מחקרים שבדקו את יעילות הגישות השונות ומצאו כי 70% מיעילות והצלחת הטיפול ניתן לשייך למספר גורמים שמשותפים לכל הגישות השונות:


  • הצבת מטרות לטיפול- כשמתחילים תהליך טיפולי חשוב למצוא מטרה טיפולית שהיא מדוברת בטיפול. לא כל מפגש חייב להתעסק רק בנושא המסויים אך עדיף לא לגלוש ליותר מידי נושאים. המטרות, דרך אגב יכולות להשתנות במהלך התהליך.

  • הקשבה אמפטית- אתם חייבים להרגיש שהמטפל מקשיב ואמפטי למצב בו אתם נמצאים. אם אינכם מרגישים כך, ככל הנראה הטיפול לא יצליח.

  • נאמנות ומחויבות המטפל לטיפול- כלומר הדרגה בה המטפל משוכנע כי הטיפול נחוץ ויעיל לכם.

  • הברית הטיפולית- רמת החיבור והכימייה ביניכם והמוטיבציה שלכם לתהליך הטיפולי.


כלומר, לכם יש אחריות לחשוב יחד על מטרות לתהליך הטיפולי, אך כל השאר קשורים בדברים שלא ניתן לחזות מראש.


אז בכל זאת באיזו גישה כדאי לבחור?

8% מיעילות הטיפול ניתן לשייך למרכיבים ספציפיים לשיטה- כלומר תיאוריה ואוריינטציה ספציפית וייחודית של אותו המטפל אשר כוללת פעולות וטכניקות שהן יחודיות ונחוצות לשיטה. לכן חשוב שיהיה חיבור לרעיון הכללי של השיטה. אם הולכים לטיפול גוף נפש, אין הכרח להיות מחובר לגוף או לאהוב תנועה ונשימות, אך יש צורך בחיבור כללי לרעיון לפיו קיים קשר בין הגוף לנפש ושתהיה נכונות להיות בטיפול אשר כוללת התייחסות לגוף.


ומה בקשר לאחוזים הנותרים?

לפי המחקר, 22% מיעילות הטיפול אינו מוסבר ונובע מההבדלים שבין אדם לאדם.


אז אם אתם מתלבטים כיצד לבחור מטפל, כן חשוב להתחבר לרעיון הכללי של השיטה, אך זה לא מספיק כדי שהטיפול יהיה בשבילכם מיטיב. הכימייה שנוצרת, הקשר הייחודי ביניכם לבין מטפל ואיך הוא גורם לכם להרגיש בטיפול הוא הדבר החשוב.


ואיך בודקים כימייה? זה משהו מורכב שלא ניתן לחזות מראש... אבל כן אפשר לבדוק את זה משיחת טלפון ראשונית.


יש לכם שאלות נוספות לגבי הטיפול? ניתן לפנות לעמוד שאלות נפוצות


#mentalhealth #therapy

7 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול